W najbliższą niedzielę 28 stycznia odbędzie się XXXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym dniu na naszym terenie pojawi się więcej patroli, które będą czuwać nad bezpieczeństwem osób kwestujących oraz biorących udział w tym wspaniałym wydarzeniu.

Aby ten dzień minął spokojnie, przedstawiamy najważniejsze porady dotyczące bezpiecznego kwestowania:

·         Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

             - obiektach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony,

             - głównych ciągach komunikacyjnych,

             - miejscach dobrze oświetlonych,

             - miejscach, w których występuje duże natężenie pieszych,

             - miejscach objętych monitoringiem kamer.

·         Posiadajcie przy sobie telefon komórkowy, celem natychmiastowego poinformowania odpowiednich służb ratunkowych.

·         Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej. Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo np. innych wolontariuszy.

·         Szczególnie ważne jest abyście do Waszego sztabu po zakończeniu zbiórki poruszali się w grupie, korzystając z pomocy znajomych bądź bliskich.

·         W razie potrzeby zwracajcie się o pomoc do Policji, Straży Miejskiej.

·         Zachowajcie bezpieczeństwo w ruchu drogowym.Właściwe poruszanie się po drogach, noszenie odblasków, przechodzenie przez jezdnię w miejscach dozwolonych to główne warunki Waszego bezpieczeństwa.

 

Pamiętajcie!!!

W przypadku zaistnienia sytuacji zagrożenia przestępstwem (np. pobiciem, rozbojem) najważniejsze jest WASZE ŻYCIE I ZDROWIE – nie stawiajcie oporu napastnikom podczas ochrony wartości materialnych. Postarajcie się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących sprawcy, m.in. takich jak wygląd zewnętrzny, sposób zachowania się, kierunek ucieczki.

 

Jeśli będziecie świadkami sytuacji wymagającej interwencji policjantów dzwońcie natychmiast pod numer alarmowy 112 !!!

 

Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek oraz bezpiecznego powrotu do swojego sztabu WOŚP!!!