Festiwal Teatrów
Festiwal Teatrów „Otwórz okno na kulturę” po raz czwarty zagości w naszym mieście, oferując niezwykłe widowiska i artystyczne prezentacje. W dniach 11-14 lipca, mieszkańcy będą mogli zanurzyć się w świat teatru dzięki spektaklom odbywającym się na osiedlowych placach, skwerach oraz Bulwarze Nadwarciańskim. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, co stanowi doskonałą okazję do kulturalnego spędzenia czasu.

Międzynarodowa współpraca i bogaty program festiwalu

Festiwal „Otwórz okno na kulturę” w tym roku po raz drugi łączy siły z międzynarodowym festiwalem teatrów ulicznych ULICA Festival z Krakowa. Jak podkreśla jego dyrektor, Jerzy Zoń, krakowski festiwal to największe wydarzenie tego typu w tej części Europy. Dzięki tej współpracy, Konin gości artystów z różnych zakątków świata, oferując mieszkańcom aż 11 spektakli w ciągu czterech dni.

Wydarzenia pierwszego dnia festiwalu

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 11 lipca, o godz. 17:00 w Gosławicach, gdzie Jay Che Jia Jun z Singapuru zaprezentuje cyrkowy pokaz „Mały bar” („Le petit bar”), wykorzystujący sztukę równowagi i przedmioty codziennego użytku. Tego samego dnia, o godz. 19:00, pokaz będzie można obejrzeć ponownie na Bulwarze Nadwarciańskim.

Kolejnym wydarzeniem w czwartek będzie spektakl „Sky Explorer” belgijskiej grupy Lyapunov. Opowieść o badaczu nieba, wykonywana na linie nad rzeką Wartą, z muzyką na żywo na instrumencie Skyolin, odbędzie się o godz. 18:00 i 20:00, a publiczność będzie mogła obserwować widowisko z Mostu Toruńskiego.

Piątek pełen akrobacji i tańca

W piątek, 12 lipca, o godz. 17:00 na placu przy Szkole Podstawowej nr 11 w Łężynie, francuska grupa Suprise Effect połączy humor, akrobacje i taniec break dance w widowisku „We connect the world 2.0”. Drugi spektakl odbędzie się o godz. 19:00 na boisku do koszykówki przy ulicy Makowej.

Na tym jednak nie koniec emocji tego dnia. Koreańska grupa Force zaprezentuje widowisko „Suzik” – pokaz akrobacji na sześciometrowych masztach, gdzie artyści przeciwstawiają się grawitacji. Prezentacje odbędą się o godz. 18:00 i 20:30 na Chorzeniu.

Sobotnie spotkania z teatrem i tańcem

W sobotę, 13 lipca, o godz. 19:00 na dziedzińcu Domu Zemełki, Koniński Teatr Tańca przedstawi spektakl „Najpierw pranie potem siebie”, który w humorystyczny sposób skłania do refleksji nad codziennymi błahostkami. Późnym wieczorem, o godz. 21:30, na placu przed Amfiteatrem będzie można zobaczyć monumentalne widowisko „Ślepcy” Teatru KTO, inspirowane bestsellerem Jose Saramago, ukazujące brutalny upadek jednostki i jej bezradność wobec tłumu.

Finałowy dzień festiwalu

Ostatni dzień festiwalu, niedziela 14 lipca, zakończy się spektaklem „Arka” Teatru Ósmego Dnia z Poznania. Przedstawienie, które rozpocznie się o godz. 22:00 na parkingu przy POLOmarkecie na Zatorzu, porusza temat uciekinierów i tułaczy, a jego symbolem jest wielki uskrzydlony statek, stanowiący ruchomą scenę. Spektakl jest współfinansowany ze środków Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Kultura w drodze”.

Organizatorzy i partnerzy festiwalu

Organizatorem festiwalu jest Miasto Konin, a współorganizatorami Teatr KTO z Krakowa i Koniński Dom Kultury. Partnerzy festiwalu to m.in. Konińska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa ZATORZE, Spółdzielnia Mieszkaniowa Związkowiec, Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, POLOmarket, MZK oraz PGKiM.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w festiwalu i śledzenia festiwalowej strony na Facebooku „Otwórz okno na kulturę”.


Na podst. Urząd Miejski w Koninie