Betlejemskie Światło Pokoju w Koninie - harcerze przekazali je prezydentowi

W urzędowych korytarzach zapachniało świątecznie i zrobiło się cicho od gitary – do Konina dotarł symbol, który harcerze niosą co roku od Betlejem. Przy lampionie i śpiewie pojawiły się krótkie rozmowy o tym, co dobre, oraz przypomnienie o harcerskiej służbie. Chwila była prosta, ale znacząca dla miasta.
- Spotkanie w Urzędzie Miejskim - przekazanie lampionu prezydentowi
- Droga światła do Konina i lokalne przekazywanie
Spotkanie w Urzędzie Miejskim - przekazanie lampionu prezydentowi
Do gabinetu przekazania światła przybyła 33. Konińska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska “Pasieka” wraz z Antoniem Sucharskim - z-cą Komendanta Hufca ZHP Konin. Reprezentanci podeszli z zapalonym lampionem i wręczyli go Piotrowi Korytkowskiemu, który odbierał symbol osobiście, przypominając swoje harcerskie korzenie. Lampion trafił też do dwóch wydziałów miejskich: Wydziału Kultury i Sportu oraz Wydziału Spraw Społecznych.
“Dzieląc się Światłem, przekazaliśmy symbol pokoju, nadziei i braterstwa - wartości, które są bliskie harcerskiej służbie”
Prezydent podziękował za ofiarowany płomień, podkreślając jego funkcję przypominającą o dążeniu do „bycia coraz lepszymi ludźmi” i zachęcił, by ten znak rozświetlał codzienne wybory mieszkańców. Spotkanie miało nieformalny charakter - przy gitarze harcerze zaśpiewali piosenkę „Światło z Betlejem”, a potem rozmawiali z gospodarzem miasta.
Droga światła do Konina i lokalne przekazywanie
Płomień przywieziony został z Zakopanego przez harcerzy z Hufca ZHP Konin; wcześniejsze lokalne przekazanie miało miejsce w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Inicjatywa ma międzynarodowy rodowód - zapoczątkowano ją w Austrii w 1986 roku, a ognisko zapalane jest w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie światło trafia do organizacji skautowych i harcerskich w wielu krajach, by dotrzeć do kościołów, urzędów, szkół i domów.
Hasło tegorocznej akcji brzmi “Pielęgnuj dobro w sobie” - prosty apel, który harcerze przekazywali razem z lampionem. W praktyce oznacza to, że symbol ma skłaniać do drobnych gestów życzliwości i wzajemnego wsparcia w okresie przedświątecznym.
Mieszkańcy mogą teraz zobaczyć efekt tej inicjatywy w miejskich przestrzeniach - lampion znalazł swoje miejsce w urzędzie i w wydziałach, które otrzymały światło. To też dobra okazja, by porozmawiać o sąsiedzkiej pomocy, udziale w lokalnych akcjach charytatywnych lub zaproponować instytucjom krótkie spotkanie ze harcerzami przy okazji świąt - prosty sposób, by symbol stał się impulsem do konkretnych działań społecznych.
Podczas przekazania harcerze śpiewali, wręczali lampion i rozmawiali z władzami - obraz prosty, a jednak pokaźny w znaczeniach, jakich oczekuje od siebie miasto w grudniowym czasie.
na podstawie: Urząd Miejski Konin.
Ostatnie Artykuły

Hejt to nie anonimowy troll, to kolega z ławki. Jak naprawdę wygląda cyfrowe życie uczniów?

To nie jest już „internet”. To ich codzienność. Co naprawdę widzą młodzi w sieci?

Młodzi plastycy z Konina oddali hołd Ziemi. 32 obrazy w Ferio

Gospodarstwo pod lupą. Rolnicy mogą zdobyć cenne nagrody

Rolnicy z regionu spotkają się w Licheniu na jubileuszowej pielgrzymce

mZUS dla Płatnika w telefonie. Przedsiębiorcy i księgowi zyskują wygodny dostęp

Nie żyje Łukasz Litewka - poseł Lewicy zginął w wypadku

W Koninie zwykły wybór zamienił się w lekcję odwagi i pamięci

Konin zaprasza na obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

Konin wrócił do Friemanna. W MBP zabrzmiała opowieść o kompozytorze

Muzeum Okręgowe w Koninie świętuje jubileusz i zaskakuje własnym warsztatem

Młodzi z pięciu powiatów przeszli do finału. W Koninie nie zabrakło mocnych wyników

Konin na deskach breaka - BAS ruszył po punkty w ogólnopolskim tourze

