Wymiana opon – nowe, czy używane?

Opony to jedna z najważniejszych części samochodu – to one są jedynym punktem z tyku z nawierzchnią, a więc wpływają znacznie na możliwości samochodu podczas jazdy. Warto zatem poświęcić trochę czasu na ich wybór tak, aby zapewniały możliwie dobre parametry w wyznaczonym budżecie. Dobre opony zimowe z https://noweopony.pl/opony/zimowe/185/65/r15 i letnie można wygodne kupić bez wychodzenia z domu, w czym pomocny będzie sklep internetowy z oponami. Jednak jakie opony lepiej kupić niższej klasy nowe, czy premium używane?

Kiedy należy wymienić opony?

Opony z https://noweopony.pl/opony/zimowe, aby spełniały dobrze swoją funkcję, muszą być dobrze wyważone i w dobrym stanie. Ogumienie ze zużytym bieżnikiem, widocznymi uszkodzeniami, czy nawet powypadkowe nadają się jedynie na śmietnik. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na przecięcia, wybrzuszenia i pęcherze, które dyskwalifikują opony z dalszego użytku. Tego typu uszkodzenia mogą wynikać ze zwykłej eksploatacji lub powstać w wyniku niewłaściwego montażu, dlatego warto również zwracać uwagę na to, komu zlecamy wymianę opon. Ważną kwestią jest również data produkcji, gdyż większość opon nadaje się do użytku przez 5 lat.

Nowe opony ekonomiczne, czy używane opony premium?

Bezpieczniej jest oczywiście zakupić opony nowe, najlepiej klasy średniej lub premium. Jednak, co jeśli nie mamy na nie środków finansowych? W takiej sytuacji najlepszym wyjściem wydaje się kupienie tańszych, nowych opon i wzięcie tego pod uwagę w trakcie jazdy. To oznacza mniejszą dynamikę podczas podróży przy niesprzyjających warunkach. Najgorsze bowiem w używanych oponach nie jest to, co widoczne, ale wady ukryte, które mogą ujawnić się dopiero po ich montażu lub co gorsza w trakcie jazdy, gdy opona po prostu wybuchnie. Dotyczy to przede wszystkim opon powypadkowych, których struktura wewnętrzna została uszkodzona. Często takich opon nie da się nawet prawidłowo wyważyć. Oczywiście można również bardzo dobrze trafić, kupując opony używane i zyskać na tym bardzo dużo. Jeśli kupimy używane opony premium w bardzo dobrym stanie w cenie nowych opon ekonomicznych, to na pewno jest to bardzo opłacalne. Pytanie, czy chcemy ryzykować?

Opony używane – na co zwrócić uwagę?

Kierowcy, którzy mimo wszystko zdecydowali się na zakup opon używanych, koniecznie powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów, które zmniejszą ryzyko zakupu wadliwych lub starych opon. Dzięki temu jest większa szansa na trafienie prawdziwej okazji.

Głębokość bieżnika

To właśnie głębokość bieżnika wpływa na przyczepność auta do nawierzchni, a więc i na bezpieczeństwo podczas jazdy. Zużyty bieżnik zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg na mokrej nawierzchni i może całkowicie uniemożliwić nawet na niewielkie, ale ośnieżone wzniesienie.

Rok produkcji

Wiek opon ma kluczowe znaczenie, gdyż guma ulega zużyciu wraz z upływem czasu, nawet gdy nie jest mocno eksploatowana. Oczywiście im nowsza opona, tym lepiej. Rok produkcji można sprawdzić na boku opony. To czterocyfrowa liczba oznaczająca rok, która znajduje się na końcu symbolu DOT.

Widoczne uszkodzenia

Opony należy również dokładnie obejrzeć, zwracając uwagę na wszelkiego rodzaju wybrzuszenia i pęknięcia, nawet te małe. Warto dokładnie przyjrzeć się całej gumie, gdyż kupując opony używane, nigdy nie wiemy, jaka była ich przeszłość. Tymczasem niewłaściwe przechowywanie, czy jazda na nieodpowiednim ciśnieniu w oponach może je znacznie uszkodzić.