Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

Zmarł Ryszard Fórmanek – znany i ceniony fotoreporter, laureat wielu nagród i wyróżnień, kronikarz Konina. Z jego dorobku – a jest on szacowany na około 160 tysięcy kadrów - przygotowano kilkadziesiąt wystaw autorskich. – Odszedł Mistrz. Człowiek, który jak mało kto pokazywał na zdjęciach niezwykłość Konina i regionu konińskiego... Bardzo smutna to wiadomość – mówi zastępca prezydenta Konina Witold Nowak.

Ryszard Fórmanek urodził się w 1940 roku w Śremie. W dzieciństwie i wczesnej młodości mieszkał w Lesznie. Do Konina przeprowadził się w 1965 roku. Tu m.in. grał w sekcji koszykówki klubu „Górnik”. Jako fotoreporter pracował dla „Wielkopolskiego Zagłębia”, "Przeglądu Konińskiego". Przez kilkadziesiąt lat dokumentował życie miasta i regionu, tworząc wyjątkowe archiwum. Przygotował dziesiątki wystaw autorskich, m.in. "Jan Paweł II w Licheniu", "Cicer cum caule", "Uliczki i podwórka Starego Konina", "Twarze, które mówią", "Ślady", "Konin wczoraj". Andrzej Dusza w relacji z wystawy „Twarze, które mówią” („Życie Konina” 2002 r.) zanotował, że na pytanie - jak robi się takie zdjęcia? Fórmanek odpowiadał: Trzeba być w odpowiednim miejscu i mieć szczęście.  

Był członkiem Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, prezesem Konińskiego "FOTO-KLUBU", instruktorem fotografii i filmu, radnym Rady Miasta Konina w latach 2002-2006, zasiadał w Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Zasłużony Działacz Kultury - Ministerstwo Kultury i Sztuki (1998 r.), zdobywca Kariatydy Honorowej - nagroda Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (2010 r.), odznaczony odznaką honorową „Za Zasługi dla Miasta Konina” (2000 r.). Na początku 2021 roku na rynku wydawniczym ukazał się album „Ryszard Fórmanek. Fotoreporter nieoczywisty” autorstwa Izabeli Bobrowskiej. 

Rodzinie oraz Bliskim składamy wyrazy współczucia.