Jest ich 21, są z różnych konińskich szkół i w różnym wieku, a połączyła ich troska o klimat. Młodzi Ambasadorowie Klimatu od kliku miesięcy spotykają się po lekcjach, zdobywają wiedzę o ochronie środowiska, klimacie, a od kliku tygodni planują kampanię społeczną.

- Jesteśmy Młodymi Ambasadorami Klimatu i… chcemy żyć. Oddychać świeżym powietrzem, jeść nieskażone jedzenie, pić czystą wodę. Dlatego przygotowaliśmy kampanię społeczną „Chcemy żyć” – mówi Magda Gruszyńska, młoda ambasadorka i uczennica III LO w Koninie. - Poprzez kampanię chcemy podnieść świadomość mieszkańców Konina w zakresie klimatu i obudzić w nich troskę o środowisko lokalne, ale i naszą wspólną planetę.

- Nasze życie i zdrowie jest nierozerwalne z życiem i zdrowiem planety – dodaje Agnieszka Zalewska, uczennica II LO i młoda ambasadorka.

Ambasador Kacper Roszak zaprasza do współorganizowania Tygodnia Ziemi: W Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2022 r. w Koninie rozpoczynamy tygodniową kampanię społeczną „Chcemy żyć”, do której zapraszamy  uczniów szkół, organizacje pozarządowe, konińskie firmy. Każdy może być organizatorem akcji, wydarzenia, działań proklimatycznych.  Mogą to być spotkania klimatyczne, koncerty, debaty, wstawy prac plastycznych… Jest wiele różnych sposobów manifestowania troski o planetę i włączenia się do naszej kampanii.

- Już teraz na przystankach autobusowych w Koninie można spotkać plakaty z naszej kampanii „Chcemy żyć”- dodaje Maksymilian Majewski, uczeń ZSB. - Jeśli nie będziemy dbać o klimat, czyli zdrowie naszej planety to my ludzie będziemy chorować i  umierać – mówi, dodając kilka naukowych faktów: „W Polsce, z powodu zanieczyszczeń powietrza, rocznie umiera około 50 000 osób, a w całej Unii Europejskiej 400 000 osób.” „Przewiduje się, że do 2050 r. fale upałów będą przyczyną 120 000 zgonów rocznie w Unii Europejskiej.”

- To tylko niektóre z faktów i dowodów na nierozerwalność zdrowia i życia człowieka ze zdrowiem i życiem naszej planety, o których chcemy informować podczas Tygodnia Ziemi w Koninie - tłumaczy Lubomir Olejniczak z SP15. - Zapraszamy do włączenia się w obchody Tygodnia Ziemi. 

SZczegóły akcji: https://m-lab.konin.pl/mlodzi-ambasadorzy-klimatu/kampania/?

  

 * Źródła, m.in.: Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) 2007, Grupa Robocza II; Światowa Organizacja Zdrowia, Raport „The Lancet Countdown”, Nature Climate Change, Europejska Agencja Środowiska, Raport EEA „Healthy environment, healthy lives: how the environment influences health and well-being in Europe” z 2019 r.

(Foto. M-LAB, Tekst - organizatorzy kampanii)