Tanie OC - sprawdź, jak je znaleźć

Różnica między ubezpieczeniem OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców przed jego zakupem korzysta z różnych sposobów, aby zarówno obniżyć cenę, jak i znaleźć firmę, która oferuje najtańszą polisę. Gdzie jej szukać i jak zapłacić jak najmniej? Podpowiadamy.

Od czego zależy cena OC?

Cena składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC zależy od wielu różnych czynników. Między innymi od wieku kierowcy, jego historii ubezpieczeniowej oraz samego pojazdu. Pojemności silnika, przebiegu oraz sposobu użytkowania, a nawet tego czy jest on garażowany lub też stoi na zewnątrz. Należy zwrócić szczególną uwagę, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe korzysta z własnego systemu obliczania wysokości składki, a więc może w większym lub mniejszym stopniu premiować na przykład bezszkodową jazdę i ocenia ryzyko na podstawie konkretnych parametrów.

Nie sposób nie zauważyć, że największe stawki OC płacą młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Dlatego, aby obniżyć dość wysoką cenę takiej polisy, można uczynić współwłaścicielem jednego z członków rodziny, który jest bardziej doświadczony i ma za sobą wiele lat bezkolizyjnej jazdy. Warto także zwrócić uwagę na to, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych może z roku na rok obniżyć cenę dla kierowcy, który zostaje z ich ofertą, a więc po prostu przedłuża umowę. W niektórych firmach korzystniejsze ceny otrzymują stali klienci.

W jaki sposób znaleźć tanie OC?

Tanie OC najłatwiej znaleźć w internecie, korzystając z popularnych porównywarek. Zamiast osobiście odwiedzać poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe, można w prosty i szybki sposób uzyskać klarowną informację o najtańszych polisach. Aby uzyskać rzeczywistą składkę ubezpieczenia, należy wprowadzić wszystkie niezbędne dane. Potrzebny będzie między innymi marka i model, rocznik pojazdu, a także pojemność silnika. Po wyświetleniu wszystkich opcji warto wybierać te najtańsze, ponieważ zakres ochrony jest zawsze taki sam u wszystkich ubezpieczycieli. Jest on regulowany prawnie, więc nie ma sensu przepłacać za dodatkowe opcje, które mogą być dla nas zupełnie zbędne.

Należy zwrócić uwagę na to, że ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego samochodu, a nie do kierowcy. Dlatego posiadając więcej pojazdów należy wykupić dla każdego z nich osobą polisę. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaoferować korzystne upusty w przypadku zakupu pakietów. Zanim więc zdecydujemy się nabyć kilka pojedynczych OC, warto dowiedzieć się czy możemy liczyć w danej firmie na dobrą zniżkę.