O był naprawdę niezwykły wieczór z cyklu „Muzyczne podróże z MDK”. W zabytkowej stodole skansenu Muzeum Okręgowego w poniedziałek (8 sierpnia) wystąpili Maniucha Bikont – śpiew i Ksawery Wójciński – kontrabas. A zabrzmiała przecudna muzyka ukraińskiego Polesia, dedykowana ukraińskim matkom.

Niezwykły duet jest bardzo dobrze znany konińskiej publiczności. I tym razem sprostał on jej oczekiwaniom. Maniucha bowiem, charakterystycznym głosem i z niemal nienagannym ukraińskim, w towarzystwie niezwykłego instrumentalisty – czarodzieja kontrabasu – przeniosła wszystkich na krańce Europy, wyśpiewując i opowiadając o tak prostych rzeczach jak miłość, matczyne troski, potęga Natury, tęsknota. Duetowi w kilku utworach towarzyszył dziecięcy zespół z MDK, który uczestniczył w warsztatach wokalnych poprowadzonych przez Maniuchę.

Poniedziałkowy koncert był przedostatnim w tym sezonie z cyklu „Podróży…”. Ostatni zaplanowano na 29 sierpnia, na godz. 19.00. Tym razem w gościnnych progach Muzeum Okręgowego zabrzmi muzyka żydowska.