Nowa era robotów przemysłowych

Roboty przemysłowe są szeroko stosowane w wielu branżach. Dzięki nim produkcja jest zautomatyzowana, co usprawnia i przyśpiesza procesy produkcyjne. Obecnie na rynku robotów przemysłowych można zauważyć wschodzące trendy, a najważniejsze z nich zostały przedstawione w poniższym artykule.

Definicja robotów przemysłowych

Roboty przemysłowe są definiowane jako urządzenia, które charakteryzują się wielozadaniowością, można je programować, a co najważniejsze – są sterowane w sposób zautomatyzowany. Występują pod postacią urządzeń stacjonarnych, a także w wersji mobilnej. Firma, która specjalizuje się w automatyzacji oraz robotyzacji procesów produkcyjnych jest przedsiębiorstwo Inco-System https://inco-system.com/. Roboty przemysłowe odgrywają istotną rolę w wielu gałęziach przemysłu, lecz należy dobrać odpowiednie urządzenie pod specyfikę branży. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań urządzeń przemysłowych, w zależności od rodzaju, typu, budowy oraz zastosowania. Z tego względu należy przemyśleć zakup robota przemysłowego do firmy, aby spełniał on określone funkcje i usprawniał proces produkcyjny.

Trend na rynku robotów przemysłowych

Obecnie na rynku robotów przemysłowych zauważyć można wiele innowacji technologicznych. Producenci maszyn przemysłowych oferują coraz to nowsze modele urządzeń, wzbogacone o nowe użyteczne funkcje bądź zmieniają się parametry wytrzymałościowe, takie jak chociażby udźwig. W branży motoryzacyjnej, spożywczej, jak i w wielu innych wciąż najpopularniejsze typy robotów to roboty przegubowe, czyli urządzenia przypominające ludzkie ramię. Ruch takiej maszyny jest możliwy dzięki zastosowaniu obrotowych przegubów. W 2021 roku liczba robotów tego typu wynosiła aż 75% całego rynku robotów przemysłowych. Szacuje się, że w najbliższych latach - w porównaniu z ubiegłymi - zanotujemy jeszcze większą liczbę sprzedanych robotów przegubowych.

Kolejnym trendem sprzedażowym do 2026 roku będą roboty współpracujące. Na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, ale stają się coraz bardziej popularne. Doceniane są ze względu na szeroki zakres zastosowania. Co więcej, wchodzą na rynki takie jak przemysł przetwórczy, przemysł farmaceutyczny czy nowa energia, gdzie wcześniej stosowana robotyka już nie wystarcza.

Roboty przemysłowe z całą pewnością będą wciąż udoskonalane, aby optymalizowały i usprawniały procesy produkcyjne.

Wykorzystanie robotów przemysłowych w różnych branżach

Urządzenia takie jak roboty przemysłowe są powszechnie stosowane praktycznie w każdym przemyśle. Niezależnie od branży, zautomatyzowanie produkcji poprzez zastosowanie robotów przemysłowych przynosi wiele korzyści nie tylko dla firmy, ale także dla pracowników. Urządzenia te usprawniają procesy produkcyjne poprzez zastępowanie ludzi na poszczególnych stanowiskach pracy. Dzięki temu nużące, monotonne czynności wykonywane wcześniej przez pracowników są zastąpione maszynami. To sprawia, że praca jest wydajniejsza i efektywniejsza, a wyroby są wykonywane z większą dokładnością i precyzją.