Rozwijający prezent dla 10-letniego dziecka - co wybrać?

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dziecka może przysporzyć o ból głowy. Zwłaszcza w wieku, kiedy dzieci dopiero poznają siebie i swoje zainteresowania. Czym charakteryzuje się 10-latek? Na jaką rozwijającą rozrywkę postawić?

Charakterystyka 10-letniego dziecka

W rozwoju każdego dziecka przekroczenie 10 roku życia jest przełomowym momentem. To właśnie w tym okresie dzieci tworzą pierwsze, trwałe relacje z rówieśnikami, zaczynają się interesować różnymi aktywnościami, a przede wszystkim budują poczucie własnej tożsamości. Lubią uczyć się nowych rzeczy, stają się dumni z dobrze wykonanych zadań, a przede wszystkim uczą się przyjmować krytykę i wprowadzać zmiany w swoje zachowanie. W wyniku przyrostu kory mózgowej dzieci uczą się zarządzania czasem, a także podziału czasu na obowiązki i przyjemności. Szczególnie w tym czasie należy zadbać o praktyczne, a zarazem interesujące i kreatywne spędzenia czasu. Jakie zabawki pozytywnie wpływają na rozwój dziecka?

Zabawki dla 10-latka - co wybrać?

Wybór zabawki dla 10-latka może stanowić nie lada wyzwanie. Dziecko w tym wieku staje się coraz bardziej samodzielne, interesuje się wieloma rzeczami, szukając hobby, w które mogłoby się zagłębić. Jaką więc zabawkę wybrać?

Klocki

Na obecnym rynku odnaleźć można klocki dostosowane do niemal każdej grupy wiekowej. Rozwijają kreatywność, a także myślenie przestrzenne. Wiele zestawów można ze sobą łączyć, tworząc tym samym unikatowy świat.

Puzzle i gry planszowe

W ostatnim czasie zarówno gry planszowe, jak i puzzle cieszą się ogromną popularnością. Obie formy rozrywki uczą logicznego i strategicznego myślenia. Co więcej, pozwalają nawiązać głębsze relacje z rówieśnikami czy rodzeństwem.

Kreatywne zabawki

Do kreatywnych zabawek zaliczyć możne wszelkie rękodzieło DIY m.in. wykonywanie biżuterii czy głowa do stylizacji włosów. Warto również zastanowić się nad zestawami plastycznymi - do rysowania i rzeźbienia. Dla chłopców bardzo dobrym prezentem mogą okazać się zestawy majsterkowicza czy chemika.

Dlaczego warto postawić na książkę?

Dzieci w wieku około 10 lat wciąż poszukują siebie i swoich zainteresowań. Wiele pedagogów wskazuje, że jest to bardzo dobry czas na zapoznanie się z bardziej wymagającymi powieściami. Wśród nich wymienia się m.in. fantasy, sci-fi czy obyczajówki. Na obecnym rynku odnaleźć można wiele tytułów, które zachęcą młodego czytelnika do wkroczenia w magiczny świat książki. Codzienne czytanie nie tylko zwiększa wydajność mózgu, ale także rozwija wyobraźnię. Przede wszystkim jednak pozwalają się zrelaksować i oderwać od święcących ekranów.