Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

W miniony piątek 12 kwietnia policjanci z konińskiej drogówki i prewencji oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego prowadzili działania na drogach w Ślesinie i w Skulsku. Miały one na celu przypominanie o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci.

Wielu kierowców w miniony piątek 12 kwietnia zostało zaskoczonych przez policyjne patrole, które w towarzystwie samorządowców i pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego kontrolowały przestrzeganie przez kierowców i pasażerów obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do przewożenia dzieci. Celem działań nie było sankcjonowanie kierowców, lecz przypominanie i edukowanie czym grozi nieużywanie tych elementów w samochodach.

Wraz z policjantami na miejscach kontroli obecni byli przedstawiciele samorządów lokalnych, którzy wzorowym kierowcom wręczali upominki. Natomiast ci niesforni obligowani byli do skorzystania ze specjalnego urządzenia imitującego zderzenie przy bardzo niewielkiej prędkości. Obsługiwali je pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Urządzenie składa się z niewielkiej pochylni, po której zjeżdża fotel, a na nim człowiek zapięty w pas bezpieczeństwa. Uderzenie nie jest mocne, a mimo to mocno odczuwalne. Bez problemu można wyobrazić sobie co dzieje się z człowiekiem przy większych prędkościach.

Zdarzył się jednak tego dnia przypadek ekstremalny – kobieta przewoziła trójkę dzieci, z których tylko jedno zapięte było w fotelik. Poza tym policjanci stwierdzili, że auto jest w złym stanie technicznym. Była to sytuacja, która absolutnie nie kwalifikowała się na pouczenie. Za przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami kobieta ukarana została 150 zł mandatem, a na jej konto „wpłynęło” 6 punktów karnych.

Marcin Jankowski

  • Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie wraz z przedstawicielem lokalnego samorządu dokują kontroli drogowej
  • Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie i przedstawicielka samorządu kontrolują pojazd i wręczają pamiątki
  • Kontrolowany kierowca zjeżdża po pochylni urządzenia do symulacji zderzeń
  • Kontrolowany kierowca zjeżdża po pochylni urządzenia do symulacji zderzeń
  • policjanci z konińskiej komendy kontrolują kierowcę podczas działań