To kolejna ofiara oszustów, która pod pretekstem szybkiego zarobku zainstalowała na swoim komputerze aplikację AnyDesk. Dzięki niej przestępcy z drugiego końca świata mogą bez ograniczeń kontrolować urządzenie, na którym zostało zainstalowane oprogramowanie. Mając dostęp do komputera i danych wrażliwych, oszuści sięgają po oszczędności zgromadzone na koncie bankowym "jak po swoje". W taki sposób 78-letni mieszkaniec Konina stracił blisko 25 tysięcy złotych.

Do przestępstwa doszło 29 lipca br. Tego dnia 78-letni mieszkaniec Konina znalazł w internecie reklamę z informacja o inwestycji w kryptowaluty. Zaciekawiony ofertą, nawiązał kontakt z firmą z ogłoszenia. Telefon odebrała kobieta, która z akcentem wschodnim płynnie mówiła po polsku. Po wpłacie pierwszych pieniędzy, z seniorem zaczął kontaktować się mężczyzna, który również posiadał wschodni akcent. To właśnie on pod pozorem szybkiego zarobku, namówił 78-latka na zainstalowanie w swoim komputerze aplikacji AnyDesk. Dzięki niej oszust uzyskał dostęp do urządzenia i wrażliwych danych. Senior dopiero po dwóch dniach zorientował się, że został oszukany i że z jego konta bankowego zniknęło blisko 25 tysięcy złotych.

Aplikacja AnyDesk jest najczęściej używanym oprogramowaniem przez oszustów. Mogą oni jednak korzystać z innych zdalnych programów takich jak:

  • Dameware.
  • MobaXTerm.
  • No Machine.
  • Radmin.
  • RealVNC.
  • Remote Desktop Manager Enterprise
  • TeamViever
  • Remote Utilities

Jeśli rozmawiasz z osobą, która z akcentem wschodnim mówi biegle po polsku i chce żebyś zainstalował powyższe oprogramowanie na swoim komputerze lub innym urządzeniu – to prawdopodobnie jest to oszust.

By nie stać się ofiarą przestępstwa i nie stracić swoich oszczędności, należy zawsze sprawdzać autentyczność firm i opinie na ich temat.

Rozmawiając przez telefon nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy rozmówca jest osobą, za którą się podaje, dlatego nie należy mu udostępniać swoich danych wrażliwych (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz haseł do konta, nr karty płatniczej lub kredytowej).