Zwiększona ilość punktów karnych przypisywanych do ewidencji kierowców oraz wyższe kwoty mandatów, to tylko niektóre z wprowadzonych zmian w przepisach. Przekonał się o tym 33-letni kierowca, który 20 września popełnili wykroczenie drogowe.

Od 17 września nastąpiły kolejne zmiany w przepisach prawa o ruchu drogowym. Teraz za wykroczenia związane z przekroczeniem prędkości powyżej 31 km/h, a także za korzystanie z telefonu podczas jazdy, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz inne wykroczenia naruszające przepisy wobec pieszych można otrzymać większą ilość punktów karnych przypisanych do ewidencji kierowców, a co za tym idzie znacznie szybciej stracić prawo jazdy. Oczywiście katalog wykroczeń w którym nastąpiły zmiany jest znacznie większy.

20 września br. odczuł to na własnej skórze 33-letni kierowca z gminy Tuliszków, który w Rychwale wyprzedzał pojazd na przejściu dla pieszych. Wykroczenie to zauważyli policjanci z konińskiej drogówki i zatrzymali 33-lateka do kontroli.  Mundurowi nałożyli na mężczyznę grzywnę w kwocie 1500 zł., a także przypisali mu zgodnie z taryfikatorem 15 punktów karnych. Teraz będą one znajdowały się w ewidencji kierowców przez dwa lata.  Czas zatarcia się punktów będzie obowiązywał od momentu zapłacenia mandatu. Jeśli przez te dwa lata mężczyzna popełni kolejne wykroczenie podlegające „recydywie”, to będzie musiał się liczyć z dwukrotnie wyższym mandatem.

Zalecamy ostrożną jazdę zgodną z przepisami.