24 sierpnia 2025 PTTK spacer po wyspie Pociejewo z przewodnikami Kruczkowskim i Chlebickim

2 min czytania
24 sierpnia 2025 PTTK spacer po wyspie Pociejewo z przewodnikami Kruczkowskim i Chlebickim


Spacerowicze z PTTK zakończyli XVIII Jarmark św. Bartłomieja wyjątkową wycieczką po wyspie Pociejewo — była historia, nowe tężnie i widokowy most, a po drodze chwila oddechu przy inhalacjach.

  • Przejdź z nami wyspę Pociejewo — relacja z pieszej wędrówki po Koninie
  • Skorzystaj z tężni i komunikacji miejskiej — wygodne zakończenie spaceru

Przejdź z nami wyspę Pociejewo — relacja z pieszej wędrówki po Koninie

W niedzielę 24 sierpnia 2025 r. Klub Turystyczny PTTK w Koninie zorganizował spacer, który stał się epilogiem XVIII Jarmarku św. Bartłomieja. Trasa wiodła przez wyspę na Warcie, znaną lokalnie jako Pociejewo — nazwę wyspie przypisuje się dawnemu właścicielowi łąk w tym rejonie, Pociejowi.

Przewodnikami grupy byli Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, oraz Marek Chlebicki, prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie. Ich opowieści połączyły miejscowe ciekawostki z widokami, które wynagradzały wysiłek pieszej wędrówki.

W połowie trasy uczestnicy zobaczyli ujście kanału Ulgi, przekopanego w latach 60. XX wieku, a dalej przeszli obok żelaznego mostu, który od 1934 roku dominuję nad doliną — konstrukcja ta została przewieziona z Opalenia nad Wisłą i zmontowana w obecnym miejscu.

Skorzystaj z tężni i komunikacji miejskiej — wygodne zakończenie spaceru

W 45-osobowej grupie część osób wróciła komunikacją miejską, korzystając z przystanków MZK Konin przy Trasie Warszawskiej. Pozostali odwiedzili niedawno otwarte tężnie, gdzie po krótkiej inhalacji kontynuowali trasę. Na powrocie przeszli nową kładką pieszo-rowerową, uroczyście otwartą w pierwszy dzień wiosny — zachód słońca oświetlił wtedy drogę uczestnikom wracającym do domów liniami MZK.

Wokół wyspy dostępna jest także 4-kilometrowa trasa biegowa i trasa do nordic walking, wytyczona w ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. To gotowa propozycja na rodzinne spacery i aktywność na świeżym powietrzu dla mieszkańców Konina.

Za relację zdjęciową dziękujemy Klubowi Turystycznemu PTTK w Koninie, fot. Leszek Łyjak.

Na podstawie: Urząd Miejski Konin

Autor: krystian