Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Konin

Co powinno zawierać ubezpieczenie na wypadek pandemii?

Na przestrzeni wielu lat świat usłyszał już kilka razy o światowej epidemii. W dobie, kiedy medycyna nie była tak mocno rozwinięta, trudno było sobie poradzić z leczeniem różnych rodzajów epidemii. Dzisiaj medycyna jest w stanie zaoferować wiele, ale nadal ciężko poradzić sobie z COViD-19 - wirusem, który jest odpowiedzialny za pandemię szalejącą obecnie na świecie.

Wyjazd w czasach pandemii

Pomimo tego, że WHO oficjalnie ogłosiła pandemię na całym świecie, trudno człowiekowi obyć się bez wyjazdów. Część z nich odnosi się do planów wypoczynkowych, a część to obowiązki służbowe, które zmuszają do wyjazdu za granicę. Wirus rządzi się swoimi prawami, ale praca swoimi. W związku z tym nie można zapomnieć o tym, aby wykupić na tą okazję ubezpieczenie turystyczne. Teraz do wyboru są oferty, które uwzględniają pandemię, a także możliwość zachorowania na SARS-CoV-2.

Dobre ubezpieczenie a SARS-CoV-2

Co powinna zawierać taka polisa, która zapewni dobrą ochronę w razie zachorowania na koronawirusa?

Po pierwsze ubezpieczenie turystyczne powinno koszty leczenia, które powinny być typowo ukierunkowane na SARS-CoV-2. Tak, standardowe koszty leczenia, zależne od kierunku wyjazdu to norma, ale dodatkowo powinien znaleźć się zapis odnośnie COViD-19. W przypadku tej choroby te koszty powinny utrzymać się na poziomie ok. 30 000 euro.

Ubezpieczenie turystyczne powinno również uwzględniać, na wypadek zachorowania na koronawirusa:

 • możliwość odbycia kwarantanny za granicą w wyznaczonym miejscu, jeżeli powrót jest niemożliwy,
 • koszty hospitalizacji, jeżeli sytuacja będzie tego wymagać,
 • przedłużenie pobytu osoby pełnoletniej, sprawującej opiekę, jeśli zachoruje dziecko.
 • możliwość organizacji transportu medycznego do Polski, jeżeli konieczne będzie dalsze leczenie,
 • organizację transportu powrotnego do kraju lub do miejsca, z którego podróż może być kontynuowana,
 • organizację zakwaterowania i powrotu dla towarzyszy w podróży,
 • organizację transportu zwłok lub  pogrzebu za granicą,
 • pomoc finansowa, 
 • bieżące przekazywanie informacji bliskim osobom.

Odwołanie podróży

Koronawirus sprawił, że tak naprawdę nikt nie wie, czego może się tak naprawdę spodziewać. Również, jeżeli chodzi o planowanie wakacji. Bardzo popularne stało się kupno wycieczek “first minute” - z dużym wyprzedzeniem. Aczkolwiek, szalejący wirus pokazał, że wiąże się to z ryzykiem odwołania całej podróży.

Czy można ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji z podróży, jeżeli wyjazd zostanie odwołany przez SARS-CoV-2? Oczywiście, że tak. Wszystko jest zawarte w polisie ubezpieczeniowej wyjazdowej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że jest to jedna z dostępnych opcji. Nie zaznaczenie takiej możliwości może skutkować utratą pieniędzy. 

Warto jednak dokładnie sprawdzić umowę, ponieważ ubezpieczyciel oferuje dwa rodzaje zapisów odnośnie zakresu ochrony ubezpieczenia:

 • “all risk” - ubezpieczenie wszystkich kosztów, w tym tych związanych z odwołaniem podróży z powodu panującej epidemii,
 • odpowiedzialność za ryzyko wymienione w OWU, gdzie najczęściej nie ma zapisów odnoszących się do pandemii.