Po dwóch latach nieobecności spowodowanej pandemią wraca z niesamowitą energią Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie (MDFPiT).  To największe i najstarsze w Polsce wydarzenie rozpocznie się 1 czerwca i potrwa 5 dni. Weźmie w nim udział 2.500 młodych artystów z kraju i zagranicy.

Na 1 czerwca organizatorzy zaplanowali przyjazd i rejestrację uczestników oraz ich zakwaterowanie. Natomiast 2 czerwca o godz. 9.00 na placu przed KDK odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu, podczas którego prezydent Konina przekaże klucze do miasta młodym artystom. Tego dnia rozpoczną się eliminacje, a w dzień później finały.

Koncert galowy odbędzie się 4 czerwca o godz. 19.00 na placu Wolności. Tradycyjnie poprzedzi go barwny korowód oraz rozdanie złotych, srebrnych, brązowych aplauzów i wyróżnień. Laureatów Grand Prix poznamy około godz. 23.00 na zakończenie koncertu galowego. Tegoroczną galę poprowadzi Tomasz Kammel, a wyreżyseruje ją Mateusz Polit.

W tym roku partnerem medialnym festiwalu jest portal Wirtualna Polska, gdzie w całości będzie transmitowany koncert galowy. Dodatkowo medialnie wesprą festiwal lokalne media. 

Prezentem dla uczestników festiwalu będzie tradycyjnie koncert przed KDK. Odbędzie się on 2 czerwca, a gwiazdą będzie BRYSKA, artystka młodego pokolenia, posiadająca ponad 6 milionów odsłon na YouTube. Natomiast piątkowy wieczór uczestnicy festiwalu spędzą na ognisku i dyskotece, zorganizowanej na miejskiej plaży w Ślesinie.

Niestety ze względu na styczniową falę pandemii wiele państw zrezygnowało z udziału w festiwalu, jednocześnie zapewniając o swoim udziale w przyszłorocznej edycji. Obecnie mamy potwierdzony przyjazd uczestników z Niemiec, Bułgarii, Litwy, Mołdawii, Czech i Ukrainy.

Organizacja festiwalu nie byłaby możliwa bez wsparcia Miasta Konina, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz sponsorów, w tym ZE PAK SA, firmy Kupiec, spółki MZGOK, a także Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych (SAWP), wytwórni Delphy Records.

Honorowy patronat nad 42. MDFPiT w Koninie objęli wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka oraz UNICEF.