Zapewne wielu mieszkańców Konina pamięta jak w 2005 roku nasze miasto stało się planem filmowym dla filmu ,,Statyści”. Jego reżyser Michał Kwieciński z sentymentem wraca do Konina, by spotkać się z mieszkańcami przy okazji promocji swojej nowej produkcji ,,Filip”. Na to wyjątkowe spotkanie zapraszamy w niedzielę, 26 lutego po przedpremierowym pokazie filmu ,,Filip" o godz. 15.30.


Michał Kwieciński to jeden z najbardziej cenionych producentów i reżyserów w Polsce. Jest założycielem domu produkcyjnego Akson Studio, producentem dziesiątek seriali i filmów, między innymi nominowanego do Oscara filmu Andrzeja Wajdy ,,Katyń” czy ,,Miasta 44” Jana Komasy. Wśród dzieł w reżyserii Michała Kwiecińskiego znaleźć można popularne tytuły ,,Bodo”, ,,Biała sukienka” czy właśnie ,,Statyści”.

Ten film mieszkańcy Konina darzą szczególnym sentymentem, gdyż kręcony on był właśnie w naszym mieście. To pogodna komedia obyczajowa opowiadająca o tym, jak do małego miasteczka w Polsce przyjeżdża grupa chińskich filmowców, którzy chcą nagrać film z chińskimi aktorami. Potrzebują też statystów i szukają ich wśród mieszkańców. W filmie występuje plejada polskich gwiazd jak Kinga Preis, Krzysztof Kiersznowski, Anna Romantowska, Bartosz Opania czy Łukasz Simlat.

Od tamtych szalonych dni, gdy Konin stał się planem filmowym, a na starówce powstała chińska dzielnica, minęło prawie 20 lat. Michał Kwieciński z radością przyjął nasze zaproszenie na spotkanie w Kinie Centrum w KDK i zadeklarował, że bardzo zależy mu właśnie na wizycie w Koninie.

Podczas spotkania z pewnością nie zabraknie wspomnień z kręcenia ,,Statystów”, ale przede wszystkim rozmawiać będziemy o najnowszym filmie reżysera ,,Filip”.

Obraz zdobył między innymi Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a w recenzjach nie brakuje zaskoczenia, gdyż ten wojenny dramat, pozbawiony jest martyrologicznego wydźwięku, jest nowoczesny i odważny. 

To ekranizacja na poły autobiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda. Historia młodego Żyda Filipa (w tej roli Eryk Kulm Jr.), którego poznajemy w 1941 roku, gdy wraz ze swoją partnerką Sarą, przemierza warszawskie getto, by wystąpić na kabaretowej scenie. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, w której ginie Sara i rodzina Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata. Jednak następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

Na przedpremierowy pokaz filmu ,,Filip” zapraszamy w niedzielę, 26 lutego o 15.30 (premiera zaplanowana jest na 3 marca 2023). Po seansie reżyser Michał Kwieciński spotka się z widzami Kina Centrum.

Przedpremierowy pokaz filmu ,,Filip" w Kinie Centrum
i spotkanie z reżyserem Michałem Kwiecińskim
niedziela, 26 lutego, godz. 15.30 
bilety na film: 22 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)